BASIN İLAN KURUMU “ÖNCE PARA” DEDİ. BİK KİMLERİ KORUYOR?

BASIN İLAN KURUMU “ÖNCE PARA” DEDİ. BİK KİMLERİ KORUYOR?
image_pdfimage_print

Bulunduğunuz şehirde eğer bir yerel gazetenin aldığı REMİ İLAN ile ilgili bir şüpheniz varsa, RESMİ İLAN’ları yayımlamak için gereken şartlara yada kriterlere uymadığını düşünüyor, bunun için denetleme yapılmasını istiyorsanız vay geldi halinize.

ŞİKAYET VEYA İHBAR EDEN PARA YATIRACAK.

Devletin hakkını korumak, tüyü bitmemiş yetimin hakkına sahip çıkmak adına İHBAR – ŞİKAYET edecekseniz BASIN İLAN KURUMU DENETLEME YAPMAK İÇİN SİZDEN PARA TALEP EDİYOR.

BASIN İLAN KURUMU TARAFINDAN TARAFIMA GÖNÖDERİLEN YAZI AYNEN ŞÖYLE;

“Bilindiği üzere Basın İlan Kurumunun Teşkiline Dair 195 sayılı Kanuna dayanılarak Kurumumuz, resmi ilan ve reklamların şubelerinin bulunduğu İllerin Büyükşehir ve/veya Merkez Belediyesi sınırları içerisinde, resmî ilân ve reklâmları yayınlama hakkına haiz gazetelerde yayınlatılmasına aracılık etmektir.

Hal böyle iken, Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin 94 üncü maddesinin dördüncü fıkrasında belirtildiği üzere “İhbar ve şikâyet halinde denetleme gideri, ihbar ve şikâyeti yapan tarafından denetlemeden önce ödenir.” hükmü amirdir.

Söz konusu dilekçede bahsedilen durumlarla alakalı denetleme yapılabilmesi için Kurumumuza öncelikle dilekçe ile başvurulmalı ve ardından Kurumumuz tarafından talep edilecek denetleme giderlerinin ödenmesi gerektiği hususunda bilginizi rica ederiz.”

Böyle bir uygulama ile kimi veya kimleri koruma altına alıyorlar?

BASIN İLAN KURUMU denetleme yapmak için para talep etmesi ne kadar doğru bir davranış?

BİMER aracılığı ile yapılan şikayetlere yukarıda belirtilen ifadelerle cevap veren BASIN İLAN KURUMU kimlerin hakkını koruyor? KİMLERİN HAKKININ YENİLMEİNE GÖZ YUMUYOR?

DENETLEME YAPMAK İÇİN PARA TALEP EDEN BİR KURUM’un güvenilirliğinden nasıl bahsedilebilir?

 

 

Yorum Yapın