BELCİK KÖYÜ YERLE BİR EDİLDİ. PATLAYICILAR KÖYLÜNÜN KORKULU RÜYASI OLDU.!

BELCİK KÖYÜ YERLE BİR EDİLDİ. PATLAYICILAR KÖYLÜNÜN KORKULU RÜYASI OLDU.!

Hızlı Tren İnşaat alanı için ormanlık alanı yerle bir eden firmanın kullandığı patlayıcılar yüzünden Yıldızeli ilçesinin Belcik köyünde bulunan 40 hane  hasar gördü.  Evler çatladı. Kullanılamaz hale geldi.

Mehmet BAKIR /

Belcik Köyü’nden çıkarılan toprak Hızlı Tren inşaatı alanında kullanılırken, Belcik Köyü’de bulunan bir yatır da yıkıldı. Binlerce Çam ağacı yerle bir edildi. Köy sakinleri patlayıcılar yüzünden evlerinin duvarlarının çatladığını belirtti.

Köy sakinleri konuyu Yıldızeli  Kaymakamlığına defalarca bildirmiş ancak hiçbir netice alamamıştı. Köy sakinleri durumu, BİMER’e şikayet ederek yardım istedi.

BİMER Sivas’ın Yıldızeli ilçesi Belcik köyünde inceleme başlatılması için şikayeti

Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Demiryolu Yapım Dairesi Başkanlığı Yol Altyapı Yapım Şube Müdürlüğü’ne gönderdi.

Daire Başkanı Başar KARAMAN’ın imzasıyla verilen cevap oldukça düşündürücü.

KARAMAN yazılı açıklamasında aynen şu ifadelere yer verdi.

Sivas ili Yıldızeli ilçesi, Belcik Köyü’nde bulunan konutunuzda BELCİK ARİYET OCAĞINDA yapılan patlamalı kazı çalışmaları neticesinde hasar meydana geldiği yönündeki şikayetiniz ilgi yazınızla Teşekkülümüze bildirilmiştir.

Teşekkülümüz sorumluluğunda yapımı devam etmekte olan Ankar –Sivas Demiryolu Projesi, Yerköy-Yozgat-Sivas arası altyapı ikmal inşaatı kesim -2 işi kapsamında yüklenici firma, müşavir firma ve teşekkülümüzce yerinde yapılan incelemelerde; söz konusu konutun patlama yapılan noktaya yaklaşık 2000 m mesafede olduğu ve şikayete konu çatlakların Belcik ariyet ocağındaki patlamalı kazı çalışmalarından kaynaklanmadığı, zeminde meydana gelen farklı oturmalardan kaynaklandığı tespit edilmiştir.

VALİ VE VEKİLLER NEREDE?

Devlet Demir Yolları İşletmesi Genel Müdürlüğü Demiryolu Yapım Dairesi Başkanlığı Yol Altyapı Yapım Şube Müdürlüğü Daire Başkanı Başar KARAMAN’ın bu açıklamasına akıl erdiremeyen Belcik Köyü sakinleri, Sivas’ın en köklü yerleşim alanlarından birisi olan Belcik Köyü’nde uzun yıllardır böyle bir çatlama, patlama olmadığına dikkat çekerek, “ yapılan incelemelere itiraz ediyoruz. İlgili firmanın kullandığı patlayıcılar yüzünden evlerimiz yıkılmaya yüz tuttu. Bu konu ile Syın Vali Davut GÜL, Sivas Milletvekilleri yakından ilgilenmelidir. Mağduriyetimizin giderilmesini bekliyoruz” dediler.

Yorum Yapın