ELEŞTİRİSİ SUÇ SAYILDI…

ELEŞTİRİSİ SUÇ SAYILDI…

İnsanlar üzerinde oluşturulan “ SİYASİ BASKI”  olayı ne yazık ki , genelde gazeteciler, yazarlar hatta sesini duyurmak isteyen sıradan vatandaşlar üzerinde etkili oluyor.

Kendileri gibi düşünmeyen herkese uygulanan “Siyasi  baskı”  kimi zaman mahkeme ile sonuçlanıyor. “Eleştirisel haklarını” kullanan yüzlerce insana “HAKARET, DEVLET BÜYÜĞÜNE HAKARET, TÖRER VE TERÖRİSTLERE ÖVGÜ” gibi bir dünya dava açılıyor. Bu tür davalara maruz kalan vatandaşlar şimdilerde kendilerini aklamanın, suçsuz olduklarını kanıtlamanın peşinde.

Eleştirisel haklarını kullanan yüzlerce kişi “suç” işlemiş olduğunun farkında dahi değil. Ansızın gözaltına alınan, aranan, yakalama emri çıkarılan kişiler, işledikleri “suç” nedeniyle tutuklanıyor, denetimli serbest kalıyor. Haklarında dava açılıyor.

Son yıllarda konuşan insanların, gördükleri yanlış olayları dile getiren kişilerin ceza alması olayı dikkatlerden kaçmazken, bilmeyerek işlenen “suç” neticesinde kendisini cezaevlerinde bulanların sayısında da artış gözlemleniyor.

2017  yılının Ağustos ayında  gözaltına alınan meslektaşımız   Fikri  K. (33) Hakkında ileri sürülen iddialarda , “ devlet büyüklerine hakaret Terör ve Töröristlere övgü ile bahsetme,  “ gerekçesiyle savcılık soruşturma başlattı. Terörle Mücadele Şubesi tarafından sorgulanan Fikri K. (33) Daha sonra Savcılığa sevk edildi.  Türkiye’de eleştirisel fikirlerin dile getirilmesinin de suç sayıldığını  görmeye başladık. Savcının davayı Mahkemeye intikal etmesinin ardından Fikri K. hakkında zorlu süreç başladı. Bu arada 2018 Mayis ayında hakkında tutuklama kararı çıkan Fikri K. ile ilgili arama kararında başlatıldığı öğrenildi.

İnsanların “fişlendiği sistem” ile alakalı görüşlerini bildirip eleştirenlerin “terör” suçlamasıyla yargılandığı, bu sistemdeki eksiklikleri gündeme getirmek amacıyla eleştirisel kavramlar içerisinde fikrini gündeme getiren meslektaşımız Fikri K. yine bu sistem içerisinde birden “vatan haini” olarak gösterilerek yargısız infaz edilmesi dikkatlerden kaçmadı. 2017 yılının Ağustos ayında  görülen dava işlemleri çok kısa bir süre içinde tamamlandı. Mayıs 2018 tarinde de tutuklaması çıkarıldı. Böylece tutuklama kararı işlemleriyle ; bir mağdur daha sessiz ve kimsesiz bir özgürlükçü düşünce sahibi daha yok edilmek istendi. ÖZGÜR BASIN… ÖZGÜR MEDYA BİR ÜLKENİN AYNASIDIR..

 

 

Yorum Yapın