“HAKARET ETTİ” GEREKÇESİYLE HAPİS CEZASI VERİLDİ.!

“HAKARET ETTİ” GEREKÇESİYLE HAPİS CEZASI VERİLDİ.!

Her seçim öncesinde insanlar üzerinde oluşturulan “ SİYASİ BASKI”  olayı ne yazık ki , genelde gazeteciler, yazarlar hatta sesini duyurmak isteyen sıradan vatandaşlar üzerinde etkili oluyor.

Kendileri gibi düşünmeyen herkese uygulanan “Siyasi  baskı”  kimi zaman mahkeme ile sonuçlanıyor. “Eleştirisel haklarını” kullanan yüzlerce insana “HAKARET, DEVLET BÜYÜĞÜNE HAKARET” gibi bir dünya dava açılıyor. Bu tür davalara maruz kalan vatandaşlar şimdilerde kendilerini aklamanın, suçsuz olduklarını kanıtlamanın peşinde.

Eleştirisel haklarını kullanan yüzlerce kişi “suç” işlemiş olduğunun farkında dahi değil. Ansızın gözaltına alınan, aranan, yakalama emri çıkarılan kişiler, işledikleri “suç” nedeniyle tutuklanıyor.

Son yıllarda konuşan insanların, gördükleri yanlış olayları dile getiren kişilerin ceza alması olayı dikkatlerden kaçmazken, bilmeyerek işlenen “suç” neticesinde kendisini cezaevlerinde bulanların sayısında da artış gözlemleniyor.

Geçtiğimiz aylarda gözaltına alınan meslektaşlarımızdan Fikri  K. (33) Hakkında ileri sürülen iddialarda , “ devlet büyüklerine hakaret “ ettiği gerekçesiyle savcılık soruşturma başlatıştı. Terörle Mücadele Şubesi tarafından sorgulanan Fikri K. (33) Daha sonra Savcılığa sevk edilmişti. Savcının yaklaşık 4 saat süren görüşmesinin ardından  meslektaşımız hakkında dava açılmıştı.

Mahkeme tarafından kesinleşen kara göre;  Fikri K.’nın  3 yıl 6 ay hapis cezasına çaptırıldığı öğrenildi.

Böylesine davaların bir hayli arttığı gözlemlenirken, Türkiye’de eleştirisel fikirlerin dile getirilmesinin de suç sayıldığı ortaya çıktı.

 

Yorum Yapın