“KENTİ GÜZELLEŞTİRİYORUZ” DİYENLER HALKA “HAKARET” Mİ EDİYOR?

“KENTİ GÜZELLEŞTİRİYORUZ” DİYENLER HALKA “HAKARET” Mİ EDİYOR?

Mehmet BAKIR

Sivas’ın geliştiğinden bahseden zihniyetleri anlamak mümkün değil.!

Sivas nasıl gelişti?

Bunu izah edecek olan var mı?

Sivas’ı güzelleştiriyoruz”  söylemleriyle halkın gözünü boyamaya çalışanlara söylenecek o kadar söz var ki!

Elbette ki; Her kentin coğrafi, tarihi, insani yapısına uygun yapılaşma ve ihtiyaçlardan doğan yapılanması o kentin güzelleştirilmesi  ve karakteridir.

Kaldırım ve asfalt çalışması yapılan, ama bina, kaldırım kenarlarının işgal edilmesi, kamu alanlarına yani yol kenarlarına “oto park yapılmasın” diye gasp edilmesi, mesire alanlarının pislik içinde olması, mahalle aralarının köy yollarından daha kötü bir görünümde bulunması ve tabela kirliliği olduğu gibi bırakılan caddeler için “güzelleştiriyoruz” diyebilen bir “karakter“den, farklı bir yorum beklemek hayal olurdu zaten.

Biri veya birileri çıkıp, “bu kente güzellik kazandırıyoruz” derse.
Bu laf, o kentte yaşayanlara bir “hakaret” midir sizce?

Kentleşirken uyguladığın plan ve çalışmalar, mimari yapılaşmada projelerine vereceğin “estetik” kente farklı bir “güzellik”  katar!

Allah aşkına Sivas’a şöyle bir yüksekten bakınız!

Ne yapılaşma ne de mimari bir “gelişmişlik” görebilirsiniz…

Binalar rast gele dikilmiş, güvenlik sorunu had safhada.

Yapı Denetimi yok!

Daha doğrusu Sivas’ta yapılan hiçbir işte denetim yok .

ÇIĞ gibi yükselen binaların işçiliğine baktığınızda durum içler acısı, İmara uygun olmayan bölgelerinin dahi imara açılarak birilerine yüksek kazanç elde edilmesi için sağlanan imkânların sınırı yoktur.

Sivas’ta “gelişmiş” likten bahsedenlerin gelir tablosu araştırılmalıdır. Parsel parsel Sivas’ı sahiplenenler gözetim altında tutulmalıdır.

İnsanların mağdur edilerek, evlerine, arsalarına, tarlalarına göz dikenlerin araştırılıp ortaya çıkarılması devlet yetkililerinin görevidir. Bu anlamda Sayın Vali Davut GÜL, Sivas’ta görev yapan Sayın Savcılar ve emniyet güçleri harekete geçmelidir.

Sivas gelişsin…

Sivas güzelleşsin…

Sivas kentleşsin..

Sivas karizmatik olsun. Ama insanlar mağdur edilmesin. Yapılaşırken mimari estetiğin korunmasına dikkat edilsin. Birilerine kazanç sağlanması amacıyla verilen yapılaşma izinleri denetimden ve kontrolden geçsin.

Sivas’ın yüksekten bakılınca ortaya sergilediği görüntüyü görenler ne yazık ki Sivas’ın “gelişmiş” olduğu hikâyelerine kanması çok zordur.

 

 

Yorum Yapın