OTOBÜSLER DEĞİŞİCEK AMA KİMLER RANT SAĞLAYACAK?

OTOBÜSLER DEĞİŞİCEK AMA KİMLER RANT SAĞLAYACAK?

HALK OTOBÜSCÜLERİNİN ÜZERİNDEN VURGUN YAPILMAK MI İSTENİYOR? İDDİASI ORTALIĞI KARIŞTIRACAĞA BENZİYOR. OTOBÜS SAHİPLERİ TEPKİLİ AMA BELEDİYE TEK TİP ARAÇ KONUSUNDA ISRARLI..
MEHMET BAKIR
Sivas Belediye Başkanlığı Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet KAYNAR imzası ile Sivas’ta toplu taşıma yapanlara gönderilen “ARAÇ, DEĞİŞİMİ HAKKINDA” ki resmi yazı Halk Otobüsleri sahiplerini çileden çıkardı.
9 metre uzunluğunda tek tip araç sistemine geçilmesini belirten yazı da tanına süre 45 gün.
45 gün içinde araçlarını değişmeyenler için kullanılan şu ifade çok dikkat çekici; “ TÜM HAKLARININ TEK TARAFLI OLARAK BELEDİYE ENCÜMEN KARARI İLE İPTAL YOLUNA GİDİLECEK VE AYRICA SİVAS BELEDİYESİ İLE İŞLETMECİ ARASINDA YAPILACAK OLAN SÖZLEŞME YENİLENMEYECEKTİR.”

Ulaşım Hizmetleri Müdürü Mehmet KAYNAR imzalı tebliğ aynen şöyle;
“06/10/2016 tarih ve 405 sayılı Sivas Belediye Başkanlığı Özel Halk Otobüsleri çalışma ve seyrüsefer yönetmeliğinin 10. Maddesi’nin 2. Fıkrasının a) bendinde, toplu taşım sisteminde hizmet veren mevcut araçlar yolcu, çevre ve seyahat konforunu sağlamak için aşağıda sayılan özellikler çerçevesinde tek tip, tek model ve sadece sıfır km araçlarla araç değişim yılı , araç değişim modeli olarak da kabul edilerek araçların değişimi sağlanacaktır. 12/07/2017 –MK-362/1. Maddesinde düzenleme yapılmış ve bu düzenleme 10/08/2017tarihinde www.sivasbel.tr Sivas belediyesi resmi web sitesinde yayınlanmıştır. İŞ BU DÜZÜNLEMENİN YAYIN TARİHİNDEN EN GEÇ 45 GÜN SONRA TOPLU TAŞIM hizmetleri araçlarının DEĞİŞİMİ SAĞLAYACAKTIR. AKSİ HALDE ARAÇ DEĞİŞİMİ YAPMAYAN İŞLETMECİNİN TÜM HAKLARININ TEK TARAFLI OLARAK BELEDİYE ENCÜMEN KARARI İLE İPTAL YOLUNA GİDİLECEK VE AYRICA SİVAS BELEDİYESİ İLE İŞLETMECİ ARASINDA YAPILACAK OLAN SÖZLEŞME YENİLENMEYECEKTİR.
İlgili madde gereği toplu taşıma araçlarının İSTENİLEN ÖZELLİKLERDE ARAÇLARLA DEĞİŞİMİNİN SAĞLANMASI VE OTOMOTİV FİRMALARI İLE İŞLETMECİ ARASINDA YAPILMIŞ OLAN SÖZLEŞMENİN YUKARIDA BELİRTİLEN SÜRE İÇİNDE ULAŞIM HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ’NE İLETİLMESİ HUSUSUNDA BİLGİLERİNİZE RİCA EDERİM. “
Sivas’ta hizmet veren 249 otobüs var.
Bazı otobüs sahiplerinin iddialarına göre; yeni alınacak olan otobüsleri belirleyen kişi Erdoğan YUVACI.
TEMSA PRESTİJ Marka ile anlaştığı ileri sürülen Erdoğan YUVACI’nın otobüs sahiplerine özellikle bu aracı almaları yönünde baskı yaptığı iddia ediliyor.
Bazı otobüs sahipleri, 45 gün içinde bu marka aracı almalarının mümkün olmadığını belirterek, “ bize almamız için dayatılan bu marka aracın fiyatı 445.000 Tl dir. 249 aracın değişmesiyle birlikte toplum bu tutar 110 (trilyon) ediyor. Özellikle bu marta ile anlaşılması neden?
Bu işte kimlerin çıkarı var?
Bu marka aracı almamız için bizi zorlayan Erdoğan Yuvacı’nın burada ki rolü nedir?
Sivas’ta toplu taşıma değişikliğinin yapılması neden bu kadar ivedi? “ Dediler.
Sivas belediye başkanı Sami AYDIN’ın haberi olmadan hiçbir sineğin dahi oynamayacağı görüşünü ileri süren bazı otobüs sahipleri, “ Başta Sami AYDIN olmak üzere bizlerin üzerinden prim elde ettikleri kanısını taşımaktayız. Belediye Başkanı Sami AYDIN’ın ve bahse konu diğer kişilerin son 3 yıldaki mal varlıklarının incelenmesini ilgili makamlardan bekliyoruz” yorumunu yaptılar.

Yorum Yapın