Putin’i kızdıran angajman

Putin’i kızdıran angajman

 

Devlet yönetmek değil de, devletin yönetiminde olan adam olmak demektir. Saygıdeğer bir milletin neden bir o tarafa bir bu tarafa eğildiğini görmek demektir.

1985 yılında Sovyetlerin dağılacağını öngören öğretmenlerimiz, ilkokul öğrencisi olarak bizlerin Rus topraklarını birkaç saatte alabilecek güçte olduğumuz beyin takımıyla, dünyayı fetih eden çocuklardan ibarettik.

Bir anda orta doğuda olduğumuzu unutuvermiştik. 1993 yılına gelince televizyonlarda Rus politikaları ve değişen dünya düzenini, yıkılan bir duvarın ne anlama geldiğini bilemiyorduk. Büyüyünce asıl olanın ekmek kavgası gibi görünen ancak siyasi egemenlik haklarının var olduğu bir ülküye dönüştüğünü, Turan ülküsünden komünizme kadar çok sayıda düşünce şekli olduğunu ve bu uğurda milyonlarca insanın hayatını seve seve verebileceğini görmüş idik.

Mafyadan sokağa çıkamayan bir milletin başına Putin’in gelmesi ise, Stalin kadar güçlü bir kişinin demokrasiyi ülkeye getirişine şahitlik etmiştik. Bunlardan bize ne idi ki?

2016-2017 yıllarında Rus uçağını düşürmemizin ardından yaşanan ekonomik krizin kaynağının Ruslara dayanan bir ekonomi olduğunu görüvermiştik. 2017’ye gelince, birden bire Türklere saldıran bir Rus ordusunun gücünü, kinini gördük.

Unutmamalı ki, Rus Rus’tur.  En çok isim değiştiren istihbarat örgütü ise FSB.

Elbette ki ülkesinin çıkarlarını göz önünde tutacaktır. Bunun açık bir göstergesi olarak ta, Rusya’yı ziyaret dahi etmemesi istenen memurlarımızın artık Rusya’yı ziyaret edecek olması.

Trump: “Rus gemisini vurmak değil, Rusya ile iyi geçinmek istiyorum” Bu sözler Amerika Birleşik Devletlerinin yeni Başkanına ait.

Trump, kendisini iyi bir müzakereci olarak gördüğünü ve Rusya ile anlaşmak istediğini, ancak Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bunu başarıp başaramayacaklarını bilmediğini söyleyen Trump, “Putin, şu anda muhtemelen televizyona bakıp şunları söylüyor: ‘ABD’de neler olduğunu görüyorum, durumu dikkatlice takip ediyorum ve yalan haberler nedeniyle, artan siyasi baskı nedeniyle Başkan Trump ile anlaşma yapmanın imkansız olduğunu anlıyorum.’ Bu utanç verici” ifadelerini kullanmış. Devlet opera ve Balesi ile’de Rusya açılımı yapan Türkiye, şu sıralar sanatta biraz gerilemiş durumda.

 

Sputnik’e konuşan Moskova Nikah Dairesi Sözcüsü Yevgeniya Smirnova şöyle diyor:  “Moskova’da yabancılar arasında en fazla Türk erkekleri Rus kızlarıyla evleniyor. 2015 yılında Moskova’da Türk-Rus evlilik sayısı 269 iken, 2016 yılında ise bu rakam 301 oldu. Dolayısıyla artmış bulunmakta… Yabancı ülke sıralamasında ise Türkiye her zaman ilk sırada yer alıyor.” Fuad Safarov’un haberine göre Smirnova sözlerine şöyle devam etmişti:  “Türkler neden hep ilk sırada? Gerçekten de incelenmesi gereken bir konu. Komşuyuz, kültür benzerliklerimiz de belki evlilik açısından önemli faktörlerden biri. Türkler sıcak insanlar, damatlarımız da (gülüyor) öyle.”  Türkler, bir buket çiçeğin kılıç-kalkandan daha etkili olduğunu anlamışlardı demek ki.

 

1985 yılında bize söylenenler gerçek oluyor sanırım.

Yorum Yapın