REKTÖR ALİM YILDIZ, “DEVLETE OLAN BORCUMU ÖDÜYORUM”

Mehmet BAKIR

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Alim YILDIZ’ı makamında ziyaret ettim.  Sayın YILDIZ göreve başlayalı yaklaşık 1,5 yıl oldu. Yurtdışında olmam sebebiyle kendisiyle 1,5 yıl sonra tanışmış oldum. Türkiye’de yaşanan kritik bir 15 Temmuz sonrasında göreve getirilen Sayın YILDIZ, kendisini karmakarışık bir ortamda buldu.

Herkesin bir biriden şüphe duyduğu, kendisini ve makamını garantiye alabilmek için “iftira”ların kol gezindiği ortamda yeni göreve başlamak elbette çok zor olsa gerek.

15 Temmuz sonrasında öylesine garip olaylarla karşılaştık ki, akıllara ziyan.

Bazı kişiler geçmişte yaşadıkları sorunlarını dahi 15 Temmuz sonrasında asılsız “ihbar”ı kendilerine kalkan edinip onlarca, yüzlerce insanın mağdur edilmesine sebebiyet verdi.

Böylesine ateş çemberi içinde göreve başlamak, Üniversite içindeki çürümüş kişileri tespit edip onlarla mücadele etmek ve diğer taraftan da borç içerisinde aldığınız üniversiteye hizmet yapmak gerçek anlamda sabır ve güç ister.

Beni Devlet okuttu. Ben de devlete olan borcumu ödüyorum” diyen Rektör Prof. Dr. Alim YILDIZ, “köyden kalkıp okumak için geldiğimde devlet yatılı olarak okumamı sağladı. Okuyup bu makamlara gelmek nasip oldu. Şimdi sıra bende beni okutan devletime hizmet edip şehrime bir şeyler kazandırmanın arzusu ve şevki içindeyim. Yaptığımız hizmetler için birisi çıkıp “Allah razı olsun. Arkasında güzel eserler bıraktı” derse beni sevindirir, yorumunu yaptı.

Sivaslı olacaksınız, Sivas’a hizmet sunma anlamında büyük fedakârlıklar göstereceksiniz.

Sivaslı olup Sivas’ta hizmet vermek gerçek anlamda büyük bir fedakârlık ister.

Koltuk, makam peşine düşen kişiler yılmayan arzu ve istekleri karşısında kimi zaman güç, kimi zaman saldırı, kimi zaman yıpratma politikası uygulayabiliyor. Kendilerine, eşlerine, kardeşlerine bulundukları görevlerde en üst düzeyde yer edinebilmek için olmadık “iftira”ları atmaktan da çekinmiyorlar.

Sayın Rektör YILDIZ kendisi hakkında iftira dolu birçok konuya malzeme edilmek istendiğini vurguladı. YILDIZ, “ hakkımızda haber yaptıranlar oldu. Yakınlarıma ve yeğenlerime iş verdiğim söylendi. Bunların hiç biri doğru değil. Zaten bu haberleri yapanlara tekzip gönderdik” dedi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne öğrenci getirebilmek için sık sık yurt dışına gittiğini de belirten Rektör YILDIZ, “Ben Sivas’a ve Üniversitemize nasıl hizmet ederiz, yatırım yaparız diye düşünürken, birilerinin gerçek dışı iftiralarla beni yıpratmak istemesine akıl erdiremiyorum. Bütün derdimiz Sivas’a layık değerler kazandırmak”  diye konuştu.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin Sivas ekonomisine sağladığı katkıyı hepimiz biliyoruz. Üniversitenin yıpratılmaması için elimizden gelen her türlü imtiyazı tanıyoruz. Üniversite Sivas için çok önem arz eden bir kurum.

Bizler el birliği ile Üniversitemizde öğrenci sayısının artırılması için mücadele etmeliyiz. Hastaneye alınması gereken araç-gereçlerin temini için seferber olmalıyız. En iyi doktor, personelleri üniversite bünyesinde barındırmak için çaba sarf etmeliyiz.

Makamların gelip geçici olduğunu hepimiz biliriz. Önemli olan yapılan hizmetler ve ardına bırakılan eserlerdir.

Bu güne kadar Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne katkıda bulunan Rektörlere ve diğer personellere teşekkür etmek gerekir.

Bizler Sivaslı olarak elimizdeki değerlerimize sahip çıkmaz isek, bir başkası gelir sahip çıkar.

Öte yandan ayrıca Sivas’ın kültürünü yansıtan, tanıtan, çok güzel kitaplara da imza atan Rektör YILDIZ’ın bence tek gayesi ardında güzel eserler bırakmak.

Sivas için.

Gençler için.

Gelecek için..

 

Yorum Yapın