REKTÖR SEÇİMİNDEKİ DÜMENLER, OYUNLAR, İÇ HESAPLAŞMALAR VE TARİKATLAR..!

MEHMET BAKIR / ÖZEL ARAŞTIRMA

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nde Rektörlük  Seçimleri

Üniversitemizde 12 Temmuz 2016 tarihinde REKTÖRLÜK Seçimleri Yapıldı. 9 tane REKTÖR Adayı Çıktı. Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de Adaylar kendini SİYASİ İktidara tarafından desteklendiği fikrini öne çıkarmaya çalıştılar.

Mevcut REKTÖR Prof. Dr. Faruk KOCACIK ve (Alevi Olan ) Prof. Yeltekin DEMİREL dışındaki adayların AK Partiye yakınlıkları herkes tarafından açıkça  biliniyordu.

Ama adaylar, AK Partiye yakınlıkları  konusunda  Öylesine ileri gittiler ki,   Liberal olan REKTÖR Prof. Dr. Faruk KOCACIK ve Alevi Kökenli Prof.Dr. Yeltekin DEMİREL  ( Kapalı Kapılar ardında ) Sivas ın özel durumu nedeniyle kendilerinin atanacağı  konusunda AK Partiden  kendilerine “söz” verildiğinin propagandasını  bile yaptılar.

Seçimlerde REKTÖR Prof. Dr.  Faruk KOCACIK ın  İlk sırayı alacağı Konusunda Rektör Adayları da dahil Tüm Üniversite Hemfikirdi.

REKTÖR Prof. Dr. Faruk KOCACIK ın 4 yıllık Rektörlüğü döneminde Siyasi İKTİDARLA Pek Sorun Yaşamadığı da bilindiğinden, FARUK Hoca Büyük bir  OY FARKI ile  1. Sıraya yerleşirse ATANMA ihtimali Çok YÜKSEK olurdu. Atanma İhtimali olmayan TEK Aday Alevi Kökenli Prof. Yeltekin DEMİREL idi.  ( o halde bu ihtimali ortadan kaldırmak için, Faruk KOCACIK ın ilk sıraya gelmemesi gerekiyordu.)

Bu nedenle REKTÖR Prof. Faruk KOCACIK ve Prof. Yeltekin DEMİREL dışındaki Adaylar kendi Aralarında ADAYI Teke Düşürme Konusunda Girişimlere Başladılar. Birlik Komisyonu adında bir Komisyon oluşturdular.  Ama Bu komisyonun aylar süren gayretleri de adayları birleştirme konusunda başarılı olamadı. Nisan ayı başlarında komisyon çalışmalarını durdurdu. Adaylar TEK TEK Kendileri için çalışmaya başladılar, Ama sonucu değişmeyeceklerini görünce KOMİSYONU Tekrar çalışma yapmaya davet ettiler. Ama Adaylardan Alim YILDIZ KOMİSYONUN KARARININ Bağlayıcı olmasını istemiyordu. Komisyon Üyeleri de Kararımız  Bağlayıcı Olmayacaksa çalışma yürütmenin anlamı da YOK diye tepki gösteriyorlardı. Toplantının birinde Adaylardan  Halis ÇETİN (Alim YILDIZ a hitaben ) “Kardeşim sen bizimle Dalgamı geçiyorsun, Bağlayıcı olmasın ne demek  Var mı sın ? Yok musun? Açıkça söyle bizde işimize bakalım “ diyince Alim YILDIZ Birleşmeden ÇEKİLDİ.

Bundan Sonra KOMİSYON çalışmalarını Halis ÇETİN, Hüseyin YILMAZ ve Ali TAŞKIN üzerinden yürütmeye başladı.  1 hafta kadar sonrada KOMİSYONUN Adayının Hüseyin YILMAZ olduğunu açıkladılar. Aradan 2 gün geçtikten Sonra Halis ÇETİN Tüm Üniversiteye, ADAYLIKTAN ÇEKİLMEDİĞİNİ, İFTİRALAR ÜZERİNE adaylığını sonuna kadar SÜRDÜRECEĞİNİ Açıklayan Bir  e-mail attı. Başta Komisyon üyeleri olmak üzere Üniversitede herkes ŞOK oldu. Birleşme Sevinci ÇOK KISA Sürmüştü.

Diğer adaylar (vazgeçmiş olsalar bile ) Bileştirme Komisyonunun Aday olarak  Hüseyin YILMAZ  ın ismini açıklamış olması, zaten durumu ( KOCACIK dışındaki ) diğer adaylara göre daha iyi durumda olan  Hüseyin YILMAZ ı iyice öne çıkarmaya başlamıştı.

Mayıs ayının sonuna Doğru Artık Adayların Durumu Netleşmeye Başladı

  1. ve 2. Sıranın Faruk KOCACIK ile Hüseyin YILMAZ arasında geçeceği netleşmişti.

Hüseyin YILMAZ ın 3 YIL Rektör Yardımcılığı Yapmış olması ve  AK Partiden Milletvekili Adayı olması ( Milletvekilliği Eğilim Yoklamasında İlk sırada yer almasına rağmen, Hocam Sizi BÜROKRASİDE değerlendirelim denilerek, Milletvekilliğine Aday gösterilmediği söylenen ) Prof. Hüseyin YILMAZ ın, Rektör Yardımcılığı sırasında  Alevi ve Sosyal Demokrat yapıya sahip insanlarla iyi bir diyaloğ içerisinde olduğu ( Ayrımcı  ve Kavgacı bir tutum sergilemediği)  için azda olsa bu kesimden de oy alabileceği, durumun böyle gözükmesi üzerine KARASIZLARI da Prof. Hüseyin YILAZ’a yönlendireceğinden Prof. Hüseyin YILMAZ 1. Sıraya gelmesi de SÜPRİZ sayılmazdı.

Bu durumu Gören diğer adaylar arasında tekrar birleşme girişimleri başladı. Artık Rektör KOCACIK unutulmuş REKTÖR olarak atanmasına KESİN Gözü ile Bakılan Prof. Hüseyin YILMAZ ın oylarını düşürülmesinin hesapları yapılmaya başlandı.

Yeniden yürütülen BİRLEŞME çalışmaları sonunda Rektör Adaylarından Prof. Ali TAŞKIN, Prof. Halis ÇETİN ve ( Rektör adaylığını sonradan açıklayan)  Prof. Üzeyir OK REKTÖR adaylığından  çekildiklerini ve Seçimlerde   Prof.Dr. Alim YILDIZ etrafında birleştiklerini  açıkladılar.

O güne kadar sessizce havayı koklayan FETÖ cüler harekete geçtiler.

FETÖ cüler mevcut rektör Prof. KOCACIK tan Çok Rahatsız değildiler. Ama Prof. KOCACIK’ın rektör olarak atanma ihtimali  Çok ZAYIFTI. Prof. Hüseyin YILMAZ ise onlar açısından DESTEKLENECEK bir aday değildi. Rektörlük seçimi için yaptığı ziyaretlerde  FETÖ cü olduğunu bildiği Öğretim üyelerinin hiç biriyle görüşmeye bile gitmemişti. Ayrıca 2012 Rektörlük Seçimlerinde FETÖ cülerin adayı olan (Şu anda da tutuklu bulunan ) Prof.Ömer CEVİT in CEMAATÇİ olduğunu deşifre etmiş onun atanmaması ve Prof. Dr. KOCACIK’ın atanması konusunda AK Parti ve YÖK çevresinde Kulis Faaliyetinde bulunmuştu. Bu nedenle Prof. Hüseyin YILMAZ’ın desteklenmesi düşünülemeyeceği gibi onun REKTÖR atanması FETÖ cüler için bir Felaket olurdu. Geriye Prof. Dr. Alim YILDIZ Kalmıştı.

Bu durumda, Ne olursa olsun Prof. Hüseyin YILMAZ REKTÖR olarak atanacak bir pozisyona gelmemeliydi, Böylece Prof. Hüseyin YILMAZ  hedefe kondu.

Prof. Dr. Alim YILDIZ ın FETÖ cülerle ( kendisinin açıka pazarlık yaptığı  ) bir görüşmesi oldu mu bunu bilmiyorum,  Rektörlük seçimlerini çok yakından takip eden biri olarak bu yönde   bir görüşme yapıp yapmadığı konusunda  kimseden bir duyum da  almadım,

Ama Şunu Çok net olarak biliyorum, 8 Temmuz 2016 Cuma günü Üniversitedeki FETÖCÜ olarak bilinen ve Etkin olan öğretim üyelerinin Cuma Namazı Sonrasında bir araya gelerek, Prof Alim YILDIZ ın desteklenmesi Yönünde SOHBET ettiklerini   11 Temmuz Pazartesi Günü ise Üniversitede  20-25 Öğretim Üyesinin (Şu anda Tutuklu Bulunan ) bir  öğretim üyesinin çağrısı ve önderliğinde  biraraya gelerek, Alim YILDIZ a DESTEK KARARI aldıklarını, Bu KARARIN Toplantıya  Katılamayan arkadaşlarının dışında, kendileri ile yakın ilişkide bulunanların bu karar doğrultusunda yönlendirmelerini istedikleri ve 55- 60 kişinin (Grup Olarak) bu yönde oy kullandıklarını ( benim gibi rektörlük seçimini yakından takip eden en az 100 kişinin bildiği gerçek) Bu konuda AK Parti çevresinden de açıkça bilinmektedir.

Nitekim seçimler sonucunda;

  1. Sırayı REKTÖR Prof.Dr. Faruk KOCACIK
  2. Sırayı Prof. Dr. Alim YILDIZ
  3. Sırayı Prof. Dr. Hüseyin YILMAZ aldı ve Prof. Dr. Alim  YILDIZ  REKTÖR atandı.

Rektör Prof. Dr. Alim YILDIZ’ın seçimlerde (oy kaygısı ile) FETÖ cülere yaklaşımında NET Bir TAVIR almaması  kabul edilebilir. Ama 15 TEMMUZ da yaşananlardan sonra FETÖ/PDY ŞÜPHE lilerine  yönelik TAVRI   Toplumun Tüm Kesimlerini HAYRETE düşürecek düzeyde oldu. Bu durumdan AK Parti Çevresi de Rahatsız.

Sayın REKTÖR Atanmasının üzerinden Henüz  2 ay gibi kısa  bir  zaman geçmiş olmasına rağmen YEREL BASIN Tarafından AÇIK AÇIK Eleştirilmeye / Suçlanmaya başlandı.

Bu konuda Somut 2-3  Örnek Vermek İstiyorum;

1- 5.Ağustos Cuma günü Mesai bitiminde Görevi Devralıyor. Ve Kendi içlerinde kısa bir değerlendirmeden sonra ( Resmiyete geçmeyen ) Görev Paylaşımı yapılıyor.

Prof. Ali TAŞKIN ( Rektör Adaylığından Çekilerek Birleşen Aday )

Prof. Halis ÇETİN ( Rektör Adaylığından Çekilerek Birleşen Aday )

Prof. Ünal KILIÇ Rektör Yardımcısı olarak görev alıyorlar.

Ama Cumartesi-Pazar Neler konuşuluyorsa / Tartışılıyorsa, 8 Ağustos Pazartesi Günü  Prof. Halis ÇETİN Rektör Yardımcılığından İSTİFA ediyor.ve Yerine Prof. Mehmet ÇİMEN Görev alıyor.

Tartışma ortamında bulunmadığım için KESİN diyemem;

Ama Söylenen Prof. Halis ÇETİN “FETÖ/PDY Terör Örgütü ŞÜPHELİLERİNE Yönelik TAVİZSİZ bir TAVIR almalıyız” diyor.  Rektör Prof.Alim YILDIZ “Biz yargı makamı değiliz” diyor. Buna karşı çıkan Prof. Halis ÇETİN o zaman ben YOKUM diyerek İstifa ettiğini bildiriyor.

Tartışmanın ne kadar  SERT ve KIRICI bir  dille yapıldığını bilemiyoruz. Ama  Prof. Halis ÇETİN tartışmadan öylesine etkileniyor ki, Öğrenci Kafeteryasının bulunduğu bir çay bahçesi önüne PARK EDİP  çay içmek için durmak isterken, Aracının FRENİNİ yere GAZA Basıyor Araçla Çay Bahçesine dalıyor ve bahçedeki masaya çarparak durabiliyor. Allahtan bahçede kimse olmadığı için maddi hasar dışında bir zarar gören olmuyor. Halis Hocamız AK Parti Çevresinde yakından tanınan, prensip sahibi bir hocamızdır. İsterseniz bu hocamızdan ( Birinci ağızdan da ) konunun detayını öğrenebilirsiniz

2- Fen Bilimler Enstitüsüne Müdür Olarak Prof. Sema SALGIN atanıyor. Kendisinden  Müdür Yardımcılığına,  FETÖ/PDY Terör Örgütü ŞÜPHELİSİ olarak Açığa alınan ve Alim YILMAZ yönetiminin göreve başladıktan  bir hafta sonra tekrar göreve iade edilen Yrd.Doç.Dr. Serdar MERCAN ı ataması isteniyor. Sema hoca bunu kabul etmiyor. Israr ediliyor yine  kabul etmiyor Ve 3 gün sonra Sema Hoca Enstitü Müdürlüğünden İSTİFA Ediyor.

( Ama Bu Şaibeli  Hoca daha Sonra TEKNOKENT e Genel Müdür Yapılıyor )

3- Prof. Fahrettin  GÖZE ye Tıp Fakültesi Dekanlığı öneriliyor. Bu hocamıza da Hastahane Başhekimi olarak ( Prof.Ahmet YILMAZ ) ve yardımcıları EMPOZE ediliyor. Fahrettin hoca kadromu kendim kurarım diyor. Anlaşamıyorlar, Bunun üzerine Fahrettin hoca görevi KABUL ETMİYOR.

Şimdi Düşünün;

Üniversitede Yeni bir Yönetim Göreve Başlıyor. Görev alan En üst düzey 2 yöneticisi    ( Rektör Yardımcısı ve Enstitü Müdürü )  3 gün içinde istifa ediyor.

Ayrıca  Üniversitenin kuruluşu ile yaşıt olan ve faaliyetleri ile  sürekli halkla iç içe olan Tıp Fakültesine atayacak DEKAN bulunamıyor. Ve bu Fakülte Rektör yardımcısı tarafından yönetilmeye çalışılıyor. (Şimdi bu fakülteye dekan atamak  İlhan ÇETİN in Profesör Olması bekleniyor) Böylece Halis ÇETİN inde YUMUŞATILMASI hedefleniyor

Sonuç olarak;

Rektör Alim YILDIZ’ın FETÖ cü olduğu söylenemez Ancak FETÖ cüler seçimlerde blok olarak kendisini destekledikleri için onları“ Biz Yargı Makamı değiliz diyerek”üstü kapalı bir biçimde Koruyup kollamaktadır.

Bu durumdan RAHATSIZ Olanlar ise yönetimden uzak durarak bu suça ortak olmaktan kaçınmaktadırlar.

(DEVAM EDECEK)

 

Yorum Yapın