Uyuşturucu Vahşeti sınır tanımıyor

 

İnsanın kanını donduran olaylar vardır. Yazarken bile dehşete düşebilir. Kullanıcının beyin fonksiyonlarını dumura uğratan ve kimyasal yapısını bozan uyuşturucu maddeler geride gözü yaşlı insanların hikâyesini bırakıyor. Bu zehirler kullanıcı bireyi vahşi bir yaratığa dönüştürebiliyor.

Bugünkü yaşanan hikâyede yine gözyaşı ve trajedi var. Geçtiğimiz Pazar günü Gaziantep ili Alleben Göleti yolu üzerinde gerçekleşen olay ibret yüklü olarak kayıtlara geçiyor. Alleben Göleti civarındaki bağevine pikniğe giden bir aile piknik dönüşü ihtiyaç gidermek için yol kenarında durur. Ailenin yolunu kesen M. A.(35), M. Ç.(31), H. Ç.(32) ve H. Ç.(31), önce silahla aileyi darp ettikten sonra aracın içerisindeki evli kadın S.D.’yi alarak ormana kaçırıyor. 4 kişiden 3’ü ormanda gece boyunca tecavüz ettikleri S.D.’yi baygın halde bırakıp kayıplara karışıyor.

Ailenin Şahinbey Merkez Karakol Komutanlığı’na bağlı ekiplere haber vermesi üzerine bölgede geniş çaplı operasyon başlatılıyor. Yapılan aramalar sonucunda jandarma ekipleri Sarısalkım Köyü civarındaki ormanlık alanda yol kenarında kadını baygın halde buluyorlar. Olayla ilgili elinde hiç bilgi ve delil olmayan Şahinbey Merkez Karakol Komutanlığı’na bağlı ekipler, baygın haldeki kadının kendine gelmesi üzerine kadından aldıkları bilgileri değerlendirerek iz sürmeye başlıyor.

Kadının sadece arabanın plakasının bir kısmını ve arabanın rengini hatırladığını belirtmesi üzerine harekete geçen ekipler, Gaziantep’te bulunan 4 bin 500 vişneçürüğü renkteki aracı incelemeye alıyor. Araç sahiplerini tek tek inceleyen ekipler, titiz bir çalışma sonucunda olayda kullanılan aracın sahibine ulaşıyor.

Olayı gerçekleştiren 4 şahıs saklandıkları Sarısalkım Köyü’nde kıskıvrak yakalanıyor. Jandarma ekipleri tarafından sorgulanan 4 şahıs uyuşturucu kullandıklarını ve işledikleri suçu itiraf ediyorlar. Zanlıların üzerinde yapılan aramada olayda kullandıkları 1 adet ruhsatsız tabanca ele geçiriliyor.

Şahinbey Merkez Karakol Komutanlığı’nda sorgulamaları tamamlanan M. A.(35), M. Ç.(31), H.Ç.(32) ve H. Ç.(31)  geniş güvenlik önlemleri altında çelik yelekler giydirilip 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde sağlık kontrolünden geçiriliyor. 4 tecavüz zanlısı daha sonra güvenlik önlemleri altında adliyeye sevk ediliyor. Şehir eşkıyalarından M. Ç., H. Ç. ve H. Ç. tutuklanarak cezaevini gönderiliyor. Yürek burkan bu dramın ardından şu sonuç ortaya çıkıyor: Madde kullanımı bireylerin kural tanımama, kendine ve etrafındakilere zarar verme gibi davranışlar sergilemesine neden olmaktadır.

Ülkemizde gerçekleştirilen çalışmalarda madde kullanımı ve suç arasında bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Günümüze kadar madde kullanımı ve suç bağlamında yayınlanmış 30 araştırmanın dahil edildiği sistematik bir çalışmaya göre suç işleme ihtimali uyuşturucu madde kullanan kişilerde kullanmayanlara oranla 3 ila 4 kat oranında yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu anlamlı ilişki birçok suç türünü içine alacak şekilde geniştir.(Altuner ve arkadaşları, 2009).

Suç işleyebilmek için birçok kişi madde kullanmakta ve maddenin etkilerinden yararlanmaktadır.

Madde kullanıcılarının ailesel, kültürel ve kişisel özelliklerinin de yasalara karşı gelme davranışında rol oynadığının önemli bir göstergesidir. Davranım bozukluğu, antisosyal kişilik ve agresif davranışlar suçla yakın ilişkili ruhsal sorunlardır. Madde kullanıcılarında bu ruhsal sorunların görülme sıklığı, toplumla karşılaştırıldığında oldukça yüksektir.

Madde kullanıcılarında risk alma davranışı oldukça yüksektir. Suçta yine risk alma davranışının bir parçası olarak gözlenmektedir. Madde kullanımı yetersizlik duygusunu, çekingenliği ve toplumsal inhibisyonu ortadan kaldırmakta, cesareti artırmaktadır. Böylece suça eğilim artmaktadır. Yine hiperaktivite ve dürtüsel davranışların kontrolünün düşük olması hem madde bağımlılığına hem de suça yol açan önemli etkendir. Kaynak: (http://www.yeniden.org.tr/sokak/maddesuc.asp)

Ülkemizin değerli bilim insanlarından olan Prof.Dr.Özcan KÖKNEL suç ve madde bağımlılığı ilişkisi ile olarak şu çarpıcı tespiti yapıyor: ‘ Alkol aldıktan sonra suç işleyenlerin % 54’ adam öldürmüş; % 10’u hırsızlık yapmış; % 15’i kıymetli evrakta sahtecilik, sahte çek, sahte senet, gasp, kaçakçılık, uyuşturucu madde kaçakçılığı gibi suçlar işlemiştir.Uyuşturucu aldıktan sonra suç işleyenlerin % 47’si uyuşturucu ile ilgili suçlar işlemiş, % 23’ü adam öldürmüştür.

Uyuşturucu madde kaçakçılığı yapan, uyuşturucu madde satan suçluların çoğu 15-25 yaş dilimi arasında bulunan, büyük kentlerin gecekondu bölgelerinde yaşayan, ilkokulu bitirmiş gençler ve erişkinler olup, bu suçu işsizlik, parasızlık nedeniyle işlediklerini söylemişlerdir.

Gençlerde suçluluk (juvenile delinqency) toplumsal bir sorundur. Gençlerde suçluluğa yol açan nedenler arasında davranış ve kişilik bozuklukları, bunlara bağlı cinsel kimlik bozukluğu, çocukluk ve gençlik çağında başlayan ruhsal bozukluklar ve hastalıklar yer alır. Kaynak:  (http://www.kriminoloji.com/Genclik_Suclari-KOKNEL.htm)

Yorum Yapın