YALAKA FAZLA OLUNCA; ” BEN NEYMİŞİM BE ABİ” DEDİ..!

YALAKA FAZLA OLUNCA; ” BEN NEYMİŞİM BE ABİ” DEDİ..!

Mehmet BAKIR

Sivas’ta Cumhuriyet tarihinin ilk dönemlerinde yapılmış, ardından da bazı hükümetler tarafından inşa edilen birçok yapıt hunharca yerinden söküldü, yıkıldı, satıldı. Yeni yapılan binalara güvenlik ve kullanım olarak taş çıkartan böylesine önemli binaların yok edilmesi içler acısı.

Atanmış bir kişi, memlekette istediği gibi atını koşturabiliyor!

Yere göğe sığdırılmayan bu atanmış, tarihi dokusuyla ün salmış binanın yıkılması için önderlik yapıp sonrada Sivaslılara “siz kim siniz?” der gibi kesin karar veriyor.

Sivaslılar olarak bizler bunu hak etmedik mi?

Fazlasıyla Ettik..!

Göreve kim gelirse gelsin, hemen şarlatanlık yapıp övgüler yağdıran, kıymete bindiren, tanımadan, bilmeden methiyeler dizen yine Sivaslılar oluyor.

Göreve başlayan atanmış kişi bunca yalaka kişiyi etrafında görünce “ben neymişim be abi” diyor.

Kendisini gaf dağında görüyor.

İnsanlara tepeden bakıp söyledikleri hiçbir konuyu kaale almıyor.

Açılış, düğün, yemek, toplantı, cenaze, hasta ziyareti ile hizmet yaptığını düşünen bu atanmış kişi ne hikmetse büyük iş yapıyormuş gibi beğeni ve “çalışkan” biri olarak görülüyor, gösteriliyor.

Sivas’ın sorunlarına hiç kimse çözüm bulmak istemiyor.

Neden mi ?

Yalaka, miyancı hatta ikiyüzlü insanların omuzlarında, sırtında dolaşmaktan zevk alan atanmış kişi makam aracıyla akşama kadar gününü gün edip zaman geçirmeyi hizmet etmekten daha çok seviyor.

Bunun sorumlusu kim?

Elbette yine Sivaslılar!

Beyler..

Otoriter olmak gerekir. Devletin memuru işini yapar. Yapması da gerekir. Hiç kimseyi böylesine dev aynasında göstermeye gerek yok. Umarım şimdi daha iyi anlamışsınızdır!

Söz konusu birilerinin çıkarı olunca hiçbir devlet adamı alt tabakayı sallamaz. Devletin kendisine verdiği yetkiyi , kendi gücüymüş gibi görür ani atak yapar ve herkesin kalbini kırabilir.!

Gelelim diğer önemli bir hususa…

Sivas’ta Mimarlar odası ne işe yarar?

Sivas’ta iddialara göre; yüzlerce kaçak yapı, kaçak imar varmış. Mimarlar Odası şehrin neredesine kaçak yapı, kaçak imar yapılmış tespit etmelidir. Edilen kaçak yapıların yıkılması sağlanmalı, göz yumanlar hakkında da yasal işlem başlatılması için harekete geçmelidir.

Yorum Yapın